Ctrl + Shift + Enter Özelliği

Bu yazımızda Excel formüllerinde karşınıza çılan köşeli parantez işaretlerinin oluşmasını sağlayan Excelde Ctrl + Shift + Enter Kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

"CSE" kısaltması "Ctrl + Shift + Enter" anlamına gelir.
Excel'deki bir CSE formülü, Ctrl + Shift + Enter ile girilmesi gereken bir dizi formülüdür. CSE'ye bir formül girildiğinde, Excel, formülü otomatik olarak küme parantezleri {} içine alır.

Üst resimdeki örnekte, F5 hücresindeki formül:

{=TOPLA(C5:C11*D5:D11)}

Bu dizi formülü, tek bir hücrede "toplam maliyet" rakamını verir. Bunu hem adetleri hem de birim fiyatlarını tek bir formül içinde kullanarak gerçekleştirir. Formülün başındaki ve sonundaki kıvrımlı parantezler, formülün CSE ile oluşturulduğunu gösterir. Eğer formülü CSE yapmadan kullanırsak, sonucu yanlış verecektir.

Aynı sonuca CSE kullanmadan TOPLA.ÇARPIM formülü ile ulaşabilirsiniz.

Excel Fonksiyonlarına dair yazımızda referans olması amacıyla eklemiş olduğumuz Excelde Ctrl + Shift + Enter Kullanımı isimli yazımızın, sizlerin de konuyla ilgili bilgilenmenizi sağladığını umarız.

Ctrl + Shift + Enter” kullanılarak yapılmış özel Excel örneklerimizin yer aldığı, Excel Dosyaları isimli sitemizdeki örnek dosyalar için, buraya tıklamanız yeterli olacaktır.
Bu özelliğe ilk yorum yapan olmak ister misiniz?
İçeriklerimize yapılan yorumların onaylanması ile 50 PUAN kazanabilirsiniz.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...