07 Aralık 2020 07 Aralık 2020 859 20 KB

Filtrelenmiş Sayfalarda İşlemler Yapma

Filtrelenmiş Sayfalarda İşlemler Yapma isimli dosya, filtre uygulanan bir Excel sayfasında formüller ile işlemler yapma örnekleri içermektedir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Excel'in geleneksel formüllerini kullanarak filtrelenmiş sayfalarda işlem yapmak oldukça zordur. Bu gibi durumlarda Yardımcı Sütun desteğine ihtiyaç duyma olasılığımız oldukça fazladır. Özellikle BENZERSİZ verilere dair istenen sonuçları almak için sadece Yardımcı Sütun kullanmak yetmez, bazen Ad Tanımla işlevide kaçınılmaz hale gelir.

Biz dosyamızda bu tür zorlukların üstesinden daha kolay gelmenizi sağlayacak yeni nesil formüllere yer vermeye çalıştık. Tabi Excel'in eski versiyonlarını kullanan kıymetli üyelerimizi de gözardı etmemiz mümkün olmadığından, geleneksel formüller ile de çözümleri sağladık.

Filtrelenmiş Sayfalarda İşlemler Yapma Veri Tablosu

Dosyamızı açtığınızda, Sayfa1'de üstte göreceğiniz şekilde basit ve filtrelenmiş bir veri tablosu göreceksiniz. Bu veriler bizim hesaplamalarımız için baz alınan tablomuzdur. Hesaplama işlemlerimiz Sayfa2'de yapılmıştır.

İlk olarak 2 ayrı yöntem ile veri tablomuzda filtrelenmiş olan verilerin sayısını Excel Formülleri ile bulduk.

Görünür Satır Adeti

Üstteki işlem için ALTTOPLAM ve TOPLAMA formülleri kullanılmıştır.

Daha sonra filtrelenmiş olan tablomuzdaki benzersiz ürün adetlerini, hem geleneksel hem de dinamik dizi formülleri ile bulduk.

BENZERSİZ Ürün Adedi

Üstteki işlem ilk yöntem olan DİZİ Formülü için, TOPLA, S, EĞER, EYOKSA, KAÇINCI, SATIR, MİN formülleri birlikte kullanarak sonuca gidilmiştir. Sonuç basit bir şekilde 6 olarak gelmektedir ama formül isimlernden görüldüğü üzere işlem o kadar kolay olmamaktadır.

İkinci adımda Ofis 365 yöntemi içinde, SATIRSAY, LET, BENZERSİZ, FİLTRE, ALTTOPLAM ve SATIR formülleri birlikte kullanılmıştır.

Daha sonra filtrelenmiş listemizdeki 6 adet benzersiz ürünümüzün isimlerini bulma işlemini yaptık.

Benzersiz Ürünler

Benzersiz Ürünleri bulurken kullandığımız formüller LET, BENZERSİZ, FİLTRE, ALTTOPLAM, KAYDIR, İNDİS ve SATIR formülleri şeklindedir.

Ve son olarak veri tablomuzda filtreli son X ürünün isimlerini listelemek istedik.

image-20201207144043-5.png

Buradaki X sayısını hücreden alacak şekilde organize ettiğimiz işlemde, Excel'in LET, İNDİS, SIRALA, BÜYÜK, ALTTOPLAM, KAYDIR, İNDİS, SATIR, MİN, SIRALI ve BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülleri birlikte kullanılmıştır.

Bizim filtrelenmiş verilerden aklımıza gelip ürettiğimiz içerikler bunlardır. Daha çok farklı ihtiyaçlar olabilir. Eğer "şu şekilde de bir işlem yapılabilir mi?" şeklinde yorumlarınız olursa, dosyayı o örneklerle de revize etmeye çalışırız.

Faydalı olması temennisiyle.
Sayın ziyaretçi,

Filtrelenmiş Sayfalarda İşlemler Yapma isimli dosya, sadece VIP Üyeler tarafından indirilebilir.

Sitemize Kayıt olarak ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapıp, VIP Üye olarak eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
SORUM VAR
Bu dosyamızla ilgili bir sorunuz varsa, Excel Destek Forumumuzu kullanabilirsiniz.
Google Reklamları yerine reklamınızı yayınlamak ister misiniz?
Reklam Ver
Yükleniyor...