Birbirlerine Bağlı Dinamik Açılır Listeler

01 Eylül 2021
Birbirlerine Bağlı Dinamik Açılır Listeler dosyasında, bir hücrede açılan listenin diğer açılan liste ile nasıl ilişkilendirileceği öğretilmektedir.

Birbirlerine Bağlı Dinamik Açılır Listeler

Hücrede Açılan Liste Oluşturma

Excel sayfalarınızdaki hücrelere, Veri Doğrulama özelliği ile Açılır Liste eklemekteyiz. Bu işlemi gerek metni istediğimiz gibi yazacak şekilde yapacağımız gibi, bir veri aralığından formüller ile de yapabiliriz.

Lakin bazı durumlarda bir hücrede Açılır Listeden seçilen bilgiye göre diğer listedeki Açılır Listeye veri gelmesi ihtiyacımız hasıl olabilir. Böyle bir durumlar için hazırladığımız ve Excel 365 versiyonlarına özel fonksiyonları kullandığımız dosya oldukça işinize yarayacaktır.

Açıklama :

 1. B, C, D ve E kolonlarında B6 : E555 aralığında Personel Listesi bulunmaktadır. Liste karışık sıralıdır ve liste içinde Tekrarlar bulunabilir.
 2. Açılır Listeler Referans Listeler Excel 365 dinamik dizi formülleriyle oluşturulmaktadır. (L, M, N ve O kolonlarında)
 3. Açılır Listelerden Direktörlük seçimi değişikliğinde Departman, Bölüm ve Personel Departman seçimi değişikliğinde Bölüm ve Personel Bölüm seçimi değişikliğinde ise Personel seçim hücrelerindeki eski değerler Makro ile silinmektedir.
 4. Aralara Satır ekleme / çıkarma, ya da kolon ekleme / çıkarma durumunda Açılır liste yerlerindeki değişikliklerde makroda değişiklik yapılmasına ihtiyaç hissedilmemesi amacıyla, açılır listelerin bulundukları hücreler ad tanımlaması yapıldı ve makroda kullanıldı.
  1. Dirk : =Sayfa1!$G$4
  2. Dept : =Sayfa1!$H$4
  3. Blm : =Sayfa1!$I$4
  4. Pers : =Sayfa1!$J$4
Faydalanmanız temennisiyle.
Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.
Yükleniyor...