18 Haziran 2020 06 Temmuz 2021 736

Makro Kodlarını Düzenleme

Excel'de daha önce yazılı ya da kayıtlı olan Makro Kodlarını Düzenleme için neler yapacağınızı bu kısa makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Excel'de yazılmış olan makroları Visual Basic penceresi yoluyla kolayca değiştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları sırayla yerine getirmeniz yeterli olacaktır:

  1. Geliştirici sekmesinden Visual Basic simgesine ya da sayfa adının yer aldığı alana sağ tıklayıp Kod Görüntüle kısmına tıklayarak veya en kısa yöntem olarak Alt + F11 tuşlarını kullanarak Visual Basic penceresi açılır.

  2. Visual Basic penceresi açıldıktan sonra hemen hemen aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

    Visual Basic Penceresi

    Burada özellikle tüm seçenekleri göstermek istedim. Sizler bu pencereyi açtığınızda, 4 ok ile gösterdiğim alandan bir tanesine kesin olarak rastlayacaksınız. Tabi isimleri farklılık gösterebilir ama kayıtlı olan makrolara bu alandan ulaşacaksınız.

  3. Daha sonra düzenlemek istediğiniz makronun adını biliyorsanız, çift tıkladıktan kodlar ekranın sağ tarafındaki alanda görünecektir.

    Visual Basic Kod Alanı

  4. Burada yapacağınız herhangi bir değişiklik sonrasında Ctrl + S tuşu ile yazılı olan kodu kaydetmiş olacaksınız. Visual Basic penceresinde kaydetmeseniz bile, çalışma kitabını kapatırken yapacağınız kayıt işlemi, düzenlediğiniz makro kodlarının da kaydedilmesini sağlayacaktır.
Makroları kaydederken Excel Uzantısının xlsm olduğuna emin olunuz. xlsx uzantısı ile kaydedeceğiniz makrolar, Excel tarafından silinecektir, bu hususa dikkat ediniz!

Kullanılan Excel Özellikleri:

Makale Serileri

Makale Arşivi

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...
-->