26 Nisan 2020 26 Kasım 2021 716

Dinamik Dizi Formüllerine Alternatif Formüller

Dinamik Diziler Excel'in formül algoritmasında yapılan en büyük değişikliklerden biridir. Dinamik dizilerden doğrudan yararlanan 6 yeni formülle, Excel'de onlarca yıldır en iyi kullanıcıları bile zorlayan sorunları kolayca çözüyorlar. Ama ne yazık Dinamik Diziler yalnızca Ofis 365'te kullanılabilir, Excel 2019, 2016 veya daha eski sürümlerde bu formüller çalışmaz. Biz de Ofis 365 kullanmayanlar için bu sayfada, Excel'in eski sürümlerinde çalışan bazı alternatif formülleri konu bazlı listeleyelim istedik.

Bununla birlikte, alternatiflerin hiçbirinin çalışma sayfasına birden çok sonucu yerel dinamik dizi formülü gibi bir dökülme aralığına dökmeyeceğini bilmek önemlidir. Bu özellik sadece, Excel'in Ofis 365 sürümü ile sınırlıdır.

Yeni dinamik fonksiyonlar

Referans olması için, 6 yeni dinamik dizi formülü aşağıdaki tabloda listelenmiştir. Genel bakış ve kullanım örnekleri için bir formül adına tıklamanız yeterli olacaktır.

FORMÜL AMAÇ
FİLTRE Verilere filtre uygular ve eşleşen kayıtları listeler
RASGDİZİ Rastgele sayılar dizisi oluşturur
SIRALI Sıralı sayılar dizisi oluşturur
SIRALA Aralığı sütuna göre sıralar
SIRALAÖLÇÜT Aralığı başka bir aralığa veya diziye göre sıralar
BENZERSİZ Bir listeden veya aralıktan benzersiz değerleri ayıklar

Alternatifler

Bu bölüm, yukarıdaki tablodaki formüllerle aynı işlevlerin bazılarını yerine getiren alternatif formüller içerir. Hemen hemen tüm durumlarda, formüller eşdeğer bir dinamik dizi formülünden daha karmaşıktır. Aynı zamanda, bu formüller Excel'in hemen hemen tüm sürümlerinde çalışırlar.

Not: Bu formüllerin bir kısmı geleneksel dizi formülleridir ve Ctrl + Shift + Enter ile girilmesi gerekir. Ama Dinamik Excel'de bu eski formüllerle bile çalışıyorsanız, Ctrl + Shift + Enter tuşlarını kullanmanız gerekmez. Excel dizi işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirir.

Sıralama Örnekleri

Dinamik Excel, formüllerle sıralama yapmak için iki yeni formül sunar: SIRALA ve SIRALAÖLÇÜT. Bu formüller, verileri bir veya daha fazla sütuna göre sıralamayı ve hatta verileri özel bir listeye göre sıralamayı kolaylaştırır. Ancak, Excel'in eski bir sürümünü kullanıyorsanız bu iki formül sizde ne yazık ki çalışmayacaktır. Lakin üzülmeyin, sizin için formülle sıralama yapmanızı sağlayacak bazı dosyalarımız var, aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Sayısal Rakamlara Göre Sıralama
Formülle Kelimeye Göre Sıralama
Artan Azalan Sıralama
Formülle Rastgele Sıralama

Filtreleme ve Sağlama

Excel'deki formüllerle verileri filtrelemek ve sağlamak her zaman zor bir sorun olmuştur. Dinamik Excel sadece bu amaç için özel bir fonksiyon sağlar: FİLTRE formülü.

Excel'in eski bir sürümünü kullanıyorsanız, FİLTRE formülünü kullanamayacaksınız demektir ama dert etmeyin, benzer türde ihtiyaçların üstesinden gelmeminin farklı alternatif yolları vardır. Aşağıdaki dosyalarımızı inceleyiniz.

Kriter Bazlı Gelişmiş Filtreleme
Kısmi Eşleşmeleri Listeleme
Birden Fazla Eşleşmeyi Ayrı Sütunlarda Listeleme
Birden Fazla Eşleşmeyi Ayrı Satırlarda Listeleme

Benzersiz Değerler

Dinamik Excel benzersiz değerlerle çalışmak için özel bir formül sağlar: BENZERSİZ formülü.

Excel'in eski sürümlerinde kullanamayacağınız bu formül için, benzer işlemleri yapan örneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Aralıktaki Benzersiz Sayısal Değerleri Sayma
Benzersiz Sayısal Değerleri Ölçütlü Sayma
Aralıktaki Benzersiz Değerleri Sayma
Benzersiz Metin Değerlerini Ölçütlü Sayma

Benzersiz değerleri ve diğer görevleri sağlamak için:

Benzersiz Değerleri Renklendirme
Çift Veri Giriş Kontrolü
Benzersiz Değerleri Listeleme
Benzersiz Değerleri Sıralama ve Listeleme

Unutmayın: Özet Tablolar benzersiz değerleri listelemek ve saymak için iyi bir seçenektir.

Sıralı Değerler

Yeni Dinamik Dizi formüllerinden biri, özellikle sayısal diziler oluşturmak için tasarlanmış olan SIRALI formülüdür.

Başlangıç ve adım değeri kontrolleri ve sonuçların satır, sütun veya her ikisinde çıktı alma yeteneği ile SIRALI formülü, sıralı tarihler, saatler ve her türlü sayı üretmek için esnek bir seçenektir.

Excel'in eski bir sürümünü kullanıyorsanız, sayısal diziler oluşturmanın başka yolları da vardır, ancak bunlar o kadar uygun değildir.

Genellikle, SATIR işlevini DOLAYLI formülleri ile birlikte kullanan çözümler görürsünüz. İşte bazı örneklerimiz:

En Küçük X Değerleri Toplama
En Büyük X Değerleri Toplama
Tarihler Arasında Haftanın Gününü Sayma
Metnin İçinden Sayısal Karakterleri Ayırma

Rastgele Değerler

RASGDİZİ formülü de Dinamik Excel'de yenidir. RASGDİZİ, sütunlarda, satırlarda veya iki boyutlu dizilerde rastgele ondalık veya tamsayı değerleri üretebilir. RASGDİZİ'nin güzelliği, aynı anda birden fazla rastgele sayı isteyebilmenizdir. Bu, rastgele türler veya rastgele öğe seçimi gerçekleştirmesi gereken formüller oluştururken büyük bir avantaj sağlar.

Excel'in eski sürümlerinde, genellikle aynı görevleri yerine getirmek için S_SAYI_ÜRET formülünğ (ondalık değerler) veya RASTGELEARADA formülünü (tamsayılar) kullanabilirsiniz. Bu formüllerle oluşturduğumuz bazı örneklerimiz:

Formülle Rastgele Sıralama
İki Tarih Arasında Rastgele Tarih Üretme
Sabit Seçenekli Rastgele Sayılar Üretme

Makale Serileri

Makale Arşivi

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...
-->